Weekend Schedule:

mobile menu

Castle Rock, Washington May 4th, 2019

By: Lee Sutter | none | May 5, 2019

Castle Rock
Castle Rock 2

Saturday, May 4, 2019

Castle Rock, Washington

A beautiful spring day greeted racers for the sanctioned American Powerboat Association Stock Outboard Western Championships and Mod Winter Nationals conducted by the Seattle Outboard Association. The races were held at the Silver Lake Resort.

-Lee Sutter

Castle Rock, Washington Results May 4-5, 2019

Stock Outboard Western Championships

20SSH 

1  28R Kyle Lewis

2  8R Sean Byrne

3  335R Ryan Gowin

300SSH

1 Cody Schmidt

2  Sean Byrne

3  Jim Tryon

CSH

1  Kyle Lewis

2  Taylor Anderson

3  Jim Tryon

BSH

1  Kyle Bahl

2  Bob Embrey

3  Don Jones

25SSR

1 Kyle Hannon

2  Kyle Lewis

3  Kyle Bahl

DSH

1  Mitch Sampson

2  Ron Magnuson

3  Torei McGregor

MOD Winter Nationals

200MH

1  Kelly Hannon

2  Mahkai Anderson

3  Trey Marquard

850MH

1  Daren Goehring

2  Ryan Magnuson

3  Torei McGregor

200MR

1  Ryan Gowin

2  Ken Zahn

3  Trey Marquard

500MH

1  J Michael Kelly

2  Ryan Johnson

3  Scott Moen

750MH

1  Daren Goehring

2  Jayson Schrock

3  Torei McGregor

...and Other Saturday Results

JR

1  Carson Kelly

2  Morgan McMurphy

3  Madden Henshaw

JH

1  Findley Echols

2  Carson Kelly

3  Catalina Cole

4  Morgan McMurphy

5  Madden Henshaw

OSY400

1  J Michael Kelly

2  Jerzee Holman

3  Jim Tryon

AXR

1  Alec Reitz

2  Alec Johnston

ASR

1  Kierra Marquard

2  Cayden Cole

3  Ryder Rabitoy

AXH

1  Esmee Brown

2  Cayden Cole

3  Findley Echols

K PRO Hydo

1  Cayden Cole

2  Catalina Cole

3  Alec Reitz

Sunday Results Castle Rock 2019

25SSR

1  KYLEBAHL  EDMONDS WA

2  KYLELEWIS  SEATTLE WA

3  KYLEHANNON  HILLSBORO OR

4  PRESTONREITZ  PASCO WA

5  RYANGOWIN  TACOMA WA

300SSH

1  SEANBYRNE  YAKIMA WA

2  ZOEADAMS  MONROE WA

3  RICKCHRISTENSEN  EATONVILLE WA

4  JIMTRYON  SEATTLE WA

5  TREYMARQUARD  PUYALLUP WA

6  CODY SCHWINDT

7  COLTENKING  KELSO WA

8  TAYDIAMOND  BONNEY LAKE WA

9  TRAVISULSH  EATONVILLE WA

- TANNER COLE KENT WA

- NEIL MARVIN

500CCMH

1  J MICHAELKELLY  BONNEY LAKE WA

2  TRAVISULSH  EATONVILLE WA

3  RYANJOHNSON  RENTON WA

4  SCOTTMOEN  

-  BRYCEPETERSON

850CCMH

1  JASONWILLIAMS  MILWAUKIE OR

2  NATHANADAMS  MONROE WA

3  DARENGOEHRING  MARYSVILLE WA

4  RYANMAGNUSON  BRIER WA

5  TANNERCOLE  KENT WA

6  TOREIMCGREGOR  MARYSVILLE WA

-  AARONADAMS  MONROE WA

-  JAYSONSHROCK  MARYSVILLE WA

-  RONMAGNUSON  BRIER WA

200CCMH

1  KELLYHANNON  HILLSBORO OR

2  PRESTONREITZ  PASCO WA

3  MAHKAIANDERSON  SPOKANE WA

4  TREYMARQUARD  PUYALLUP WA

5  TIMOTHYMATTSON  BURIEN WA

6  SHERRIHATHAWAY  BEAVERTON OR

- RYDER RABITOY  

200CCMR

- TREY MARQUARD PUYALLUP WA

1  RYANGOWIN  TACOMA WA

2  KEN ZAHN  ISSAQUAH WA

3  PRESTONREITZ  PASCO WA

-  SHERRIHATHAWAY  BEAVERTON OR

ASH

1  DEVOHNPENDERGRASS  BELLEVUE WA

2  MAHKAIANDERSON  SPOKANE WA

3  KIERRAMARQUARD  PUYALLUP WA

4  TIMOTHYMATTSON  BURIEN WA

- RYDER RABITOY  

ASR

1  RYDERRABITOY 

2  CAYDENCOLE  RENTON WA

3  TREYMARQUARD  PUYALLUP WA

4  KIERRAMARQUARD  PUYALLUP WA

AXR

1  ALECREITZ  PASCO WA

2  ALECJOHNSTON  DES MOINES WA

AXH

1  CAYDENCOLE  RENTON WA

2  ESMEEBROWN  PORTLAND OR

3  FINDLEYECHOLS

-  ALECJOHNSTON  DES MOINES WA

- CATALINA COLE RENTON WA

J RUNABOUT

1  MORGANMCMURPHY  TILLAMOOK OR

2  CARSON KELLYBONNEY LAKE WA

3  MADDENHENSHAW

J HYDRO

1  FINDLEYECHOLS

2  WYATT DINGMAN

3  CATALINACOLE  RENTON WA

4  CARSON KELLYBONNEY LAKE WA

5  MADDENHENSHAW

6  MORGANMCMURPHY  TILLAMOOK OR

KPRO

1  CAYDENCOLE  RENTON WA

2  ALECREITZ  PASCO WA

3  JOSHZAHN  ISSAQUAH WA

4  WYATT DINGMAN

5  ESMEEBROWN  PORTLAND OR

- CATALINA COLE RENTON WA

BSH

1 KYLE BAHL  EDMONDS WA

2 BOB EMBREY

3 CARLTON JONES LAKE TAPPS WA

- JIMTRYON  SEATTLE WA

CSH

1  KYLELEWIS  SEATTLE WA

2  KYLEBAHL  EDMONDS WA

3  TAYLORANDERSON  SPOKANE WA

4  TRAVISULSH  EATONVILLE WA

5  WILLIAMKNANNLEIN  PUYALLUP WA

6  JIMTRYON  SEATTLE WA

-  J MICHAELKELLY  BONNEY LAKE WA

- OLIVIA VALENTINE CHEHALIS WA

CSR

1  KYLELEWIS  SEATTLE WA

2  KYLEHANNON  HILLSBORO OR

3  KYLEBAHL  EDMONDS WA

4  ALLENTHORSEN  BEND OR

5  CODY SCHWINDT

6  TANNERCOLE  KENT WA

DSH

1  DAVETRISKO  MUKILTEO WA

2  MITCHELLSAMPSON  LAKE STEVENS WA

3  TOREIMCGREGOR  MARYSVILLE WA

4  TANNERCOLE  KENT WA

5  DERRICKTRONSON  DES MOINES WA

6  RONMAGNUSON  BRIER WA

-  DAVIDANDERSON  KENMORE WA

-  J MICHAELKELLY  BONNEY LAKE WA

-  KYLE LEWIS  SEATTLE WA

20SSH

1  KEN ZAHN  ISSAQUAH WA

1  KYLELEWIS  SEATTLE WA

3  RYANGOWIN  TACOMA WA

4  SEANBYRNE  YAKIMA WA

5  JACOBMAULDIN  FRIDAY HARBOR WA

6  JIMTRYON  SEATTLE WA

7  JOHNNYADAMS  MONROE WA

- PRESTON REITZ PASCO WA

OSY400

1  JERZEE HOLMAN

2  TRAVISULSH  EATONVILLE WA

3  J MICHAELKELLY  BONNEY LAKE WA

4  RYANGOWIN  TACOMA WA

5  TAYLORANDERSON  SPOKANE WA

6  WILLIAMKNANNLEIN  PUYALLUP WA

7  JIMTRYON  SEATTLE WA

8  JOHNNYADAMS  MONROE WA

9  CHANCEKING  KELSO WA

10  JACOBMAULDIN  FRIDAY HARBOR WA

-  SCOTTMOEN  

-  DAVE GOREE